Fototapeet

Mis on fototapeet?

Fototapeet on üldjuhul suuremõõtmeline kõrge resolutsiooniga kujutis, mis trükitakse spetsiaalsele paberile ja on mõeldud kindlale pinnale paigaldamiseks. Näiteks seintele, ustele, kappidele või lakke liimimiseks. Fototapeedil on enamasti efektselt kujutatud loomi, loodust, linnatänavaid ja -vaateid, abstraktseid objekte, mustreid, mere- ja mäevaateid. 

Meie valikus olevad fototapeedid leiate siit

fototapeet

fototapeet

Millest on fototapeet tehtud?

Fototapeete tehakse tänapäeval juba paljudest materjalidest, kuid üldjuhul on fototapeet kas paberist või fliisist(non-woven).
Mõlema materjali puhul on trükikvaliteet väga hea, kuid fliismaterjal on juba olemuselt tugevdatud paber ja seetõttu paberist vastupidavam ja tugevam ning lihtsasti paigaldatav. Meie fototapeedid on trükitud kõik fliisile.

Kuidas paigaldada fototapeeti?

Non-woven tapeedi puhul on tegemist tugevdatud pabertapeediga ehk fliistapeediga, mida tähistatakse ka nimega nonwoven või vlies sõltuvalt päritoluriigist. Oluline erinevus tavalise pabertapeediga on asjaolu, et liim kantakse seina, mitte tapeedile ning tapeet ei veni ega kahane nii nagu tavaline pabertapeet.

Ettevalmistamine

 1. Tapeediliim
 2. Liiter külma vett
 3. Anum liimi valmistamiseks
 4. Pliiats ja paberteip
 5. Käärid
 6. Mõõtevahendid (joonlaud, mõõdulint …)
 7. Lood (saate selle asendada mõne raske esemega, näiteks nöörile riputatud kääridega)
 8. Liimipintsel
 9. Hari ja rull tapeedi silumiseks
 10. Tapeedinuga
 11. Pehme käsn või lapp

Enne alustamist

 1. Valmistage sein ette. Seinapind peab olema puhas, kuiv ja rasvavaba (parima tulemuse annab valgeks viimistletud sein). Fliistapeet peidab väiksemad puudused, kuid kui defektid seinas on sügavad, tuleb need enne tapeetimist täita. Kui seinavärv on kontrastne, on soovitatav see katta ereda värviga. Eemaldage enne paigaldamist seinapinnalt kõik eelmise tapeedi jäägid.
 2. Lõigake tapeedirulli mööda punktiirjoont.
 3. Keerake paanid õiges järjekorras lahti, kontrollige mustrit ja seda, kas servad sobivad üksteisega. Kui märkate defekte, võtke rullide ümbervahetamiseks meiega ühendust.
 4. Valmistage liim. Fertagost ostetud tapeediliimi kasutades: segage üks kotike (50 g) ühes liitris külmas vees ja oodake 15 minutit. Sobib ka muu ehituspoest ostetud fliistapeedi liim. Siis segada juba vastavalt liimil olevatele juhistele.

15 minuti pärast segage liimi veelkord. Nüüd saate tapeedi paigaldamisega alustada.

NB! Liimi kuivamise tõttu ei ole soovitatav tapeeti paigaldada kohtades, kus on väga madal õhuniiskus ja õhutemperatuur madalam kui 10 °C. Optimaalne toatemperatuur tapeetimiseks ja kuivamiseks on 18–21 °C.

Fertago fototapeedi paigaldamine

 1. Kasutage valitud seinal loodi ja joonlauda, märgistage iga 50 cm järel võrdsed vertikaaljooned, mille järgi paigaldada paanid.
 2. Kui tegemist on seinaga, kus asub aken, siis alustage akna juurest, et teil oleks mugavam, ja liikuge seejärel mööda seina edasi.
 3. Kandke tapeedi esimesele paanile mõeldud seina alale liim (see võib olla veidi laiem kui paani laius). Määrige seinale pintsliga õhuke kiht liimi. Vaadake, et kiht ei oleks liiga paks ja et see oleks ühtlane. Ärge kandke liimi tapeedile.
 4. Võtke esimene tapeedipaan. Tehke kindlaks, kus asub ülemine osa ja et te alustate õigest rullist. Rullige see lahti alustades lõpust (nii et muster on seespool) või voltige see lihtsalt ni, et tapeedipind ei saaks mustaks.
 5. Asetage paani ülemine osa õigesse kohta õigel kõrgusel liimiga kaetud seinaosa külge. Seejärel kleepige paan kogu ulatuses.
 6. Kontrollige, kas esimene paan on asetatud võrdselt mööda märgistatud jooni. Kui mitte, siis libistage paan õigesse asukohta.
 7. Siluge tapeedipinda harjaga, eemaldades ebatasused ja õhumullid. Liigutage harja ringjate liigutustega paani keskelt külgedele, alustades ülemisest pinnast. Ärge laske harjal liimiseks saada.
 8. Korrake neid samme tapeedi järgmiste paanidega. Vaadake, et mustri servad sobiksid.
 9. Liigse liimi saate eemaldada pehme, niiske käsnaga või riidelapiga. Olge ettevaatlik – kuiva käsnaga tapeedipinna hõõrumine võib mustrit kahjustada.
 10. Kui olete liimimise lõpetanud ja paanid on siledaks harjatud, lõigake kõik tapeedi liigsed osad noaga ära (sh valged servad). Veenduge, et nuga on puhas ja terav. Nüri noa kasutamine võib tapeeti kahjustada.

Pärast liimimist

 1. Veenduge, et tapeet on kleebitud kogu seina pinnale, et paanid on võrdselt paigaldatud ja et muster ei ole kahjustada saanud. Seda saab kõige paremini hinnata 1–2 meetri kauguselt. Kui märkate, et muster on nihkunud (pärast tapeedi liimimist), saate paani seinal õrnalt õigeks nihutada.
 2. Siluge tapeet värvirulliga uuesti siledaks. Tapeedi alla võivad veel jääda mõned väikesed õhumullid, mida te ei saa eemaldada, kuid need peaksid kaduma 1–3 päevaga.
 3. Ruumi temperatuur peab olema üle 10 °C ja õhuvarustus peab olema tagatud.
 4. Palun ärge “aidake kaasa” tapeedi loomulikule kuivamisele. Ärge kasutage seadmeid, mis võiksid seda kiirendada. Võimalusel vältige intensiivset kütmist, eriti siis, kui tapeet paigaldati kütteseadme lähedale.